Vježbanje u trudnoći donosi niz prednosti za majku i razvoj djeteta, uz uvjete da je trudnoća uredna i odobrena od ginekologa. Aktivne trudnice koje vježbaju u boljoj su tjelesnoj kondiciji, kvalitetnije i bolje spavaju, imaju bolju cirkulaciju, pravilnije dišu i ono navažnije, imaju lakši porod. U prvom stadiju vježbanja stavlja se naglasak na jačanje mišića leđa, ramenog pojasa i zdjelice. Naknadno, kako se mijenja položaj zdjelice i slabe trbušni mišići tako se stvara nepravilno držanje i slabljenje mišića leđa. Isto tako, važno je uvesti pravilno disanje kako bi se olakšao porod. Kako je svaka trudnica različita, tako je i plan vježbanja za svaku trudnicu individualan i vođen stručnom osobom. U posljednjem stadiju vježbanja,
naglasak se stavlja na vježbe za mobilizaciju i istezanje zdjelice, a najčešći položaj vježbanja je na velikoj lopti, boku ili u četveronožnom položaju.
Postpartum ili babinje je razdoblje od 6 tjedana u kojem se majčino tijelo nakon poroda vraća u stanje prije trudnoće. To razdoblje je važno za oporavak majke i prilagodbe na novu ulogu, onu najvažniju, roditelja. Postporođajno razdoblje može biti izazovno, ali uz pravu pomoć i podršku, majke mogu s povjerenjem i olakšanjem proći proces oporavka. Važno je uzeti vrijeme kako bi se tijelo odmorilo nakon poroda. U ranom postporođajnom razdoblju dozvoljene su lakše aktivnosti kako se ne bi forsirao oporavak i povećala mogućnost ozljeda.
Zbog promjena na lokomotornom sustavu, potrebno je obratiti pažnju na položaj tijela kroz aktivnosti svakodnevnog života kako bi se izbjegle tegobe i bolovi u leđima. Isto tako, nakon porođaja moguća je pojava dijastaze, pomicanja trbušnih mišića u središnjoj liniji, pa prednji dio trbuha postaje ispupčen i napuhan. Dijastaza je pokazatelj kako je u tijelu došlo do neravnoteže između dubokih trbušnih mišića, leđnih mišića, ošita i mišića zdjeličnog dna. Narušavanjem stanja trbušnih mišića mogu se razviti urogenitalni problemi kao što su bolovi u trbuhu i zdjelici ili problem inkontinencije, bježanja mokraće. Važno je postepeno uvesti vježbe za majku koje će biti dozirane i prilagođene za svako stanje i poteškoću koja je nastala nakon porođaja. Vježbanjem će se postepeno smanjiti dijastaza i/ili inkontinencija, kao i bolovi u leđima. Poboljšat će se tjelesna kondicija, a s vremenom reducirati i tjelesna masa.
Uživajte u najljepšem periodu svog života.
Prije svega treba se podsjetiti što je limfa i zašto je važno njegovati svoje tijelo, redovno provoditi drenaže i tako pomoći organizmu da obavlja svoju funkciju na najbolji način kako bi nam tijelo bilo zdravo i zahvalno.
Limfa je bezbojna tjelesna tekućina koja nastaje u međustaničnim prostorima, ona prenosi hranjive tvari i kisik do svake stanice u tijelu, a iz tkiva odnosi otpadne tvari metabolizma. Određena bolesna stanja, ozljede, operacije, nedostatak tjelovježbe, sjedilački način života, debljina i sl. mogu biti uzrokom usporenog protoka ili zastoja limfe, tada se stvaraju otekline ili limfedemi koji su tvrdi na dodir. Da bi se ponovno uspostavio normalan protok limfe preporuča se provođenje limfne drenaže kojom se pospješuje funkcionalnost limfnih žila i kapilara, te odvođenje toksina i vode iz međustaničnih prostora. Obzirom da je limfni sustav dio imunološkog sustava, jasno je koliku važnost ima limfna drenaža za naš organizam.
Ovisno o indikacijama primjenjujemo preventivnu ili terapijsku ručnu limfnu drenažu.
Preventivnu ručnu drenažu primjenjujemo za:
Terapijska ručna drenaža uključuje:
Očistite organizam i vratite polet i svježinu!